Mikroprojekty
Mikroprojekty w programie INTERREG V-A 2014-2020
Mikroprojekty to małe transgraniczne przedsięwzięcia o charakterze niedochodowym. Służą one rozwijaniu i umacnianiu współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi po obu stronach granicy oraz tworzeniu podstaw do realizacji „dużych projektów”.
W perspektywie finansowej na lata 2014-2020, mikroprojekty na pograniczu polsko-słowackim realizowane będą w ramach projektów parasolowych wdrażanych w dwóch osiach priorytetowych Programu:
oś. 1. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza oraz
oś. 3. Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie.
Projekty parasolowe realizowane będą w ramach następujących partnerstw:
1. Związek Euroregion „Tatry” z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie i z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie,
2. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie,
3. Stowarzyszenie „Region Beskidy” z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie.
W Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 realizowane będą 2 typy mikroprojektów:
mikroprojekt indywidualny – mikroprojekt składany przez jednego z partnerów (wnioskodawcę) po polskiej albo słowackiej stronie granicy, w którego przygotowaniu i realizacji uczestniczy personel partnera zagranicznego. Udział finansowy wnosi tylko wnioskodawca.
mikroprojekt wspólny – mikroprojekt realizowany wspólnie przez co najmniej 2 partnerów (minimum po jednym z każdej strony granicy), z których jeden pełni funkcję Partnera Wiodącego.
Mikroprojekt wspólny charakteryzuje się: wspólnym przygotowaniem, wspólnym personelem, wspólną realizacją i wspólnym finansowaniem (udział finansowy wnosi zarówno wnioskodawca, jak i partner mikroprojektu, przy czym wkład partnera wynosi minimum 10 % wartości mikroprojektu).
Szczególnym rodzajem mikroprojektu wspólnego jest mikroprojekt własny.
Realizacja mikroprojektów wspólnych wzmacnia efekt transgraniczny i będzie preferowana, co znajdzie odzwierciedlenie w większej ilości punktów możliwej do uzyskania w trakcie oceny jakościowej mikroprojektu.
Wysokość dofinansowania poszczególnych typów mikroprojektów
Mikroprojekty realizowane w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja są współfinansowane ze środków EFRR w wysokości do 85% wydatków kwalifikowalnych. Minimalny limit dofinansowania mikroprojektu ze środków EFRR wynosi 2 000 EUR a maksymalny 100 000 EUR i jest uzależniony od typu mikroprojektu. Dla mikroprojektów indywidualnych maksymalna wysokość dofinansowania z EFRR wynosi 50 000 EUR. Dla mikroprojektów wspólnych maksymalna wartość dofinansowania z EFRR wynosi 100 000 EUR.
Jednocześnie maksymalny całkowity budżet mikroprojektu wynosi: dla mikroprojektów indywidualnych 70 000 EUR, dla mikroprojektów wspólnych – 140 000 EUR.
Kwalifikujący się mikrobeneficjenci i działania mikroprojektów
Wnioski o dofinansowanie mogą składać:
1. Podmioty posiadające osobowość prawną, zgodnie z obowiązującym prawem krajowym i których siedziby znajdują się na terenie obszaru wsparcia Programu,
2. Podmioty nieposiadające osobowości prawnej, którym jednostka nadrzędna (posiadająca osobowość prawną) udzieli pełnomocnictwa i która przejmie odpowiedzialność finansową za realizowany mikroprojekt (BW mikroprojektu/mikrobeneficjentem jest podmiot nieposiadający osobowości prawnej),
3. Podmioty posiadające osobowość prawną ubiegające się o dofinansowanie w imieniu jednostki podległej, która będzie realizować mikroprojekt (we wniosku o dofinansowanie mikroprojektu wskazywana jest jednostka realizująca mikroprojekt i miejsce jego realizacji).
W szczególności o dofinansowanie mogą się ubiegać:
• organy administracji rządowej i samorządowej, ich związki i stowarzyszenia,
• jednostki ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych,
• organizacje pozarządowe non-profit,
• Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej,
• instytucje systemu oświaty i szkoły wyższe,
• placówki kształcenia zawodowego,
• jednostki naukowe,
• kościoły i związki wyznaniowe.
Rodzaje wspieranych przedsięwzięć
Podobnie, jak w perspektywie finansowej na lata 2007-2013, w Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 w ramach mikroprojektów wspierane będą przedsięwzięcia o charakterze transgranicznym i niekomercyjnym (niedochodowym). Działaniom miękkim będzie mogła towarzyszyć realizacja małych inwestycji. Poniżej przedstawiamy katalog przykładowych działań, które będą mogły być realizowane w ramach mikroprojektów:
• Utworzenie nowych oraz modernizacja już istniejących transgranicznych szlaków turystycznych łączących po obu stronach granicy miejsca dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego: ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, szlaków przyrodniczo-krajobrazowych, tematycznych szlaków kulturowych, których przynajmniej fragment biegnie przez granicę między Polską i Słowacją. Wytyczone po obu stronach granicy szlaki muszą łączyć się ze sobą bezpośrednio lub stanowić część większej spójnej sieci szlaków.
• Budowa lub modernizacja transgranicznej infrastruktury rekreacyjnej, jako uzupełnienia transgranicznych szlaków (np. punkty widokowe), bądź zapewnienie wygodnego do nich dotarcia.
• Modernizacja obiektów dziedzictwa kulturowego znajdujących się na transgranicznych szlakach turystycznych.
• Działania w zakresie współpracy między instytucjami w tym współpracy międzysektorowej (np. wspólne wystawy, systemy biletowe, organizacja konferencji tematycznych, opracowanie i wdrażanie wspólnych transgranicznych standardów i wytycznych w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego).
• Działania na rzecz integracji transgranicznej i budowania wspólnej tożsamości (np.zajęcia poświęcone dziedzictwu historyczno-kulturowemu i ekologii, sport i kursy językowe).
• Wspólna transgraniczna promocja poświęcona dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu terenu pogranicza (np. kampanie promocyjne i marketingowe w tym: organizacja i udział we wspólnych targach, konferencjach, dystrybucja materiałów promocyjnych, realizacja wspólnych produktów medialnych).
• Działania na rzecz wspólnej ochrony środowiska naturalnego.
• Wspólne opracowanie i promocja oferty edukacji specjalistycznej i zawodowej.
• Realizacja transgranicznych działań wspierających włączenie społeczne i partycypację społeczną (np. kursy, studia podyplomowe, programy i szkolenia).
Obszar wsparcia
Euroregion Beskidy wraz z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie zarządza mikroprojektami z części uprawnionego obszaru obejmującej:
po stronie polskiej:
Podregion tyski: powiat pszczyński,
Podregion bielski: powiat cieszyński, powiat bielski, powiat żywiecki,
Podregion oświęcimski: powiat oświęcimski, powiat wadowicki, powiat suski,
Podregion krakowski: gmina Pcim w powiecie myślenickim
po stronie słowackiej:
Samorządowy Kraj Żyliński: Okres Bytča, Okres Čadca, Okres Kysucké Nové Mesto, Okres Žilina, Okres Martin, Okres Turčianske Teplice, Okres Námestovo
Obszar wsparcia projektu parasolowego, którego Partnerem Wiodącym jest Euroregion Beskidy, zaznaczono zieloną obwódką.